top of page

ABD, Tesla Ceo’su Elon Musk için Harekete Geçti!


ABD Hükümeti Tesla Ceo’su Elon Musk’ın Twitter'ı Almasının Yasal Yetkiye Sahip Olup Olmadığını Araştırmak İstiyor!Washington Post'un haberi göre, Twitter’ı satın alan Elon Musk'ın yasal yetkiye sahip olup olmadığını incelemek için araştırma yapacağını belirtti!

Hazine Yetkilileri, 44 milyar dolarlık yatırımla Twitter’ı satın alan Elon Musk’ı araştırma incelemelerinin yapılacağını iletti. Ön soruşturmalar her ne kadar net bir sonuçlandırma kapsamına girmese de büyük yatırımın arka planını araştırmak ve incelemek gerektiği görüşü paylaşıldı!ABD Senatörü Chris Murphy, CFIUS tarafından ele alınması gereken “açık bir ulusal güvenlik sorunu” olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda Suudi Arabistan'ın twitter üzerinden sahip olduğu hakkın belirsizliğinin altını çizmesi üzerine CFIUS'un harekete geçmesi gerektiğini bildirdi!


ABD Hazine Sözcüsü,


“CFIUS, ABD ulusal güvenliğini korumak için yetkisi dahilinde gerekli tüm önlemleri almaya kararlıdır. Kanun ve uygulama ile tutarlı olarak, CFIUS, gözden geçirebileceği veya incelemeyeceği işlemler hakkında kamuya açık bir şekilde yorum yapmaz.”

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yabancı Yatırım Komitesi[CFIUS], incelemelerini genel olarak yabancı uyrukları üzerinde yapsa da Musk’un Twitter’ı satın almasını da incelenebilir nitelikte olup olmadığı ileri ki süreçlerde görülmüş olacak!


ABD vatandaşı Elon Musk’ın ulusal güvenlik incelemesine tabii tutulması gerekliliği net sonuç doğurmasa bile yatırımcıları neler beklediğini hep beraber görmüş olacağız.
Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page