top of page

Akbank'ın Kripto Varlık Borsası Stablex Hamlesi!

Akbank, İstanbul Merkezli Kripto Varlık Borsası Stablex için Kolları Sıvadı!Türkiye'nin en büyük bankalarından biri olan Akbank, kripto varlık borsası Stablex'in yatırımcısı olmak için harekete geçti!


Akbank'ın yatırım kolu Ak Yatırım, Stablex'e yatırım için başvuruda bulundu!


Stablex borsasının en büyük hissedarı olmak için resmi kurumlara başvuruda bulunan Ak Yatırım, ana hissedarı olmak için devralmak istediğini beyan etti!


Stablex ve AK Yatırım Pay Alım ve İştirak Sözleşmesi İmzaladı!

Stablex'in AK Yatırım'a devredilmesi için Pay Alım ve İştirak Sözleşmesi İmzaladı! Anlaşma detayları ise KAP ve Rekabet Kurumu'nda bulunuyor!


Stablex Bilişim Teknoloji Anonim Şirketi'nin ("Stablex") çoğunluk hisselerinin Şirketimiz tarafından devralınabilmesi ("İşlem") amacıyla, Yönetim Kurulumuzun 14.03.2023 tarihli kararı kapsamında, Şirketimiz ile Stablex'in mevcut hissedarları arasında 14.03.2023 tarihinde Pay Alım ve İştirak Sözleşmesi ("Sözleşme") imzalanmıştır

Söz konusu anlaşma için Tıklayınız


Açıklama detaylarında, AK yatırım, Stablex'in çoğunluk hissesini satın allabilmek için rekabet kurulunun onay vermesi gerektiğini ve ön şartlarının yerine getirilmesiyle söz konusu anlaşmanın sağlanacağını iletti!


Stablex hisselerinin Şirketimize devri ("Kapanış"), Rekabet Kurulu'nun İşlem'e onay vermesi ve Sözleşme'de düzenlenen diğer ön şartların yerine getirilmesi şartıyla gerçekleştirilecek olup, devir bedelinin ödenmesi Kapanış tarihinde yapılacaktır. Devre ilişkin açıklamalar kapanış sonrasında kamuya duyurulacaktır.

Açıklamaya detaylı bakıldığında, Ak Yatırım'ın Stablex'in çoğunluk hissesini satın almak istediğini, KAP'taki açıklamada devir işleminin Rekabet Kurulu’nun onay vermesi ve sözleşmede düzenlenen diğer ön şartların yerine getirilmesi ile gerçekleştirileceği iletildi.


17 Mart 2023 tarihi ile Rekabet Kurulu'nun onayı ile AK Yatırım, Stablex'in hissedarı oldu!


Stablex 2020 yılında Jihad Shannak tarafından kurulan İstanbul merkezli kripto varlık borsa şirketidir. Stablex'in Ceo'su Turgut Güney ise uzun yıllar geleneksel bankacılıkta çalışmalar yürütmüş eski Akbank yönetici olarak görev yapmıştır.bottom of page