top of page

Aptos Nedir?

Bu yazımızda son günlerde adından sıkça söz edilen Aptos blokzincir ağından bahsedeceğiz. Aptos blokzinciri, kripto paraların düştüğü, NFT satışlarının azaldığı bu günlerde piyasada bir heyecan yarattı. En çok sorulan soruların başında ise bu ağın güvenli olup olmadığı.


Aptos kimler tarafından kuruldu?


Daha önceden Meta'da çalışan kişiler tarafından oluşturulan bir projedir. Öyle ki Meta'nın kurucu Mark Zuckerberg'in sadece metaverse evrenine yatırım yapması hatta bu konu hakkında takıntılı olduğuna dair birçok haber basına sındırılmıştı.


Meta'dan ayrılan bir grup Aptos blokzinciri için uzun mesailer harcadı. Aptos geliştiricileri daha önceden Diem projesi üzerine çalışmış ancak çok da başarılı olamamışlardı. Kurucular arasında Mo Shaikh ve Avery Ching bulunmaktadır.
Mo Shaikh ve Avery Ching Meta'da Diem projesi üzerine çalıştıklarında tanıştılar. Meta Diem projesini durdurunca iki arkadaş Aptos projesi üzerine çalıştı.


Aptos'un sloganı ise "Herkes için bir Katman 1 oluşturmak.''


Aptos'a gelen büyük yatırımlar...


Bir projenin hayata geçmesi ve karşılık alabilmesi için aslında en önemli kural iyi yatırımcı almaktır. Aptos bu konuda şanslı projelerden.


Parafi Capital, FTX, Franklin Templeton Investments, Circle Ventures, Oak HC/FT, MultiCoin Capital, Apollo, Graffing Gaming Partners, Jump Crypto ve Superskrypt'tan yaklaşık olarak 350 milyon dolarlık büyük bir yatırım aldı. Bu yatımlar sayesinde piyasaya hızlı giriş yapabildi ve kripto para meraklıları tarafından tanındı.