top of page

Block Earner Türkiye Direktörü Emrah Karadere ile Özel Röportaj!

Block Earner Türkiye Direktörü Emrah Karadere'yi daha yakından tanımaya hazır mısınız? Emrah Karadere, gerek enerjisi gerekse bilgi birikimi ile Türkiye'de finans okur yazarlığına büyük katkılar sunacağından şüphemiz yok.


Şilan Küsin: Merhaba Emrah, CoinTalks’un bu sezon ilk röportajını seninle yapacağımız için çok mutluyuz. Öncelikle kabul ettiğin için teşekkürler. Önce seni tanımak isteriz. Kimdir Emrah Karadere? Kendinden bahseder misin?

Emrah Karadere:Merhaba, bu röportajı gerçekleştirmek benim için büyük bir keyif. Davetiniz için teşekkür ederim!


Emrah Karadere, 2018’den beri kripto sektörüne ilgi duyan, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve bireysel yatırımcı olarak piyasanın içinde olan bir beyaz yakalıyken, Ağustos 2022 itibariyle Block Earner ile profesyonel olarak da sektöre adım atmış bir kripto emekçisi diyebiliriz.

Block Earner ile profesyonel olarak sektöre adım atmış bir kripto emekçisi!


2006 yılında Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldum ve sonrasında 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi bölümünde yüksek lisansımı tamamladım.

Lisans mezuniyeti sonrası Turkcell’de IT (Bilgi Teknolojileri) alanında çalışmaya başladım, ve 2016 yılına kadar telekom sektörü ve teknoloji alanında ciddi bir deneyim ve tecrübe kazandım. 2016 yılında şirketin o dönemki en stratejik büyüme alanlarından olan FinTech projelerinde görev almaya başladım, proje olarak başlayan çalışmalar,

Financell ve Paycell gibi lisanslı finansman ve ödeme şirketlerine dönüştü. Her iki şirketin kurucu ekiplerinde yer aldım ve bu deneyim büyük bir öğrenme ve keyif kaynağı oldu. Sıfırdan altyapı ve ekiplerin oluşturulması, regülasyon ve lisanslama süreçleri, faaliyete geçiş sonrası kuruluş aşamasında yer aldığınız şirketlerin büyümesine katkı sağlamak hem çok öğretici hem de çok keyifliyken muazzam bir tecrübe oldu. 2022’de görevimden ayrıldığımda 70+ kişilik bir ürün geliştirme ekibinin yöneticisi konumundaydım. Yaklaşık 17 yıllık kurumsal deneyim sonrasında kripto sektörüne hem de bir start-up’a geçiş yaparak keskin bir karar almış oldum. Son 1 yıldır Block Earner’da Türkiye operasyonlarından sorumlu ülke müdürü olarak çalışıyorum.Emrah Karadere Kimdir? Tıklayınız.


Ş.K: Öncelikle tebrik ediyoruz genç yaşta bir kripto emekçisi olarak önemli deneyimler edinmişsin ve tüm bu deneyimlerini son 1 yıldır Block Earner’a aktarıyorsun. Peki Block Earner nedir, nasıl doğdu ve bu alanda fark yaratma amacınız nedir?


Block Earner ilk olarak 2021 yılında Avustralya’da kuruldu, 2023 Ocak ayı itibariyle de Türkiye’deki operasyonlarını başlattı. Şirketimizin biri Türk 2 kurucu ortağı var; Çağlayan Karaboğa ve Jordan Momtazi. Çağlayan ve Jordan kurumsal iş hayatları sırasında yaptıkları ortak projelerle tanışıp sonrasında kripto sektöründe çalışmaya başlıyorlar. Eski adıyla Havven, şu an piyasada bilinen adıyla Synthetix (SNX)’in ICO’sunu birlikte yapıyorlar, proje o dönem Avustralya’nın en büyük ICO’su oluyor. Hem sektörde kazandıkları tecrübe hem de 2021 yılında yaşanan DeFi boğası sonrasında Block Earner’ın kurulması fikri ortaya çıkıyor. Aslında kuruluş ve fark yaratma amacımız dışardan bakıldığında oldukça karmaşık görünen blockchain teknolojisini ve özellikle finans alanında mevcutta sunduğu ve sunmayı vaad ettiği faydaları basitleştirmek ve tüm kullanıcılar için erişilebilir kılmak. Geleneksel finans ile blockchain finans arasında herkesin kullanımına açık bir köprü vazifesi görmek.Ş.K: Geleneksel finans ve blokzincir finans dünyası arasında bir köprü oluşturmayı hedefliyorsunuz. Bu vizyon, kullanıcı deneyimine nasıl yansıyor?


E.K: Bizim temel amacımız blockchain finans dünyasının sunmuş olduğu faydayı ve yenilikçi ürünleri kullanıcılarımızın teknolojik bilgi seviyesinden bağımsız olarak en basit haliyle sunabilmek.Hedef kitlemiz sadece kripto sektöründe işlem yapmayı bilen, teknolojiye hakim olan kullanıcılar değil, bugün geleneksel finans ürünlerini kullanarak yatırım yapan ya da günlük finansal ihtiyaçlarını merkezi finans kuruluşlarıyla karşılayan kullanıcıları da potansiyel kullanıcı olarak görüyoruz.


Bu nedenle ürünün arkasındaki teknoloji ne kadar karmaşık olursa olsun, bizim amacımız basit ve anlaşılabilir bir kullanıcı deneyimi oluşturmak. Faydasını net olarak anlatabildiğimiz, kullanımı kolay, makul şekilde ücretlendirilen, erişilebilir ve kapsayıcı ürünler geliştiriyoruz.

Block Earner sitesinde sizlerde basit ve anlaşılabilir kullanıcı deneyimi için hesap oluşturabilirsiniz.Ş.K: Karmaşık gelen kripto alım-satım platformlarının aksine çok kolay bir şekilde hesap açma ve transfer işlemleri yapılıyor. Yukarıdaki linkten okuyucularımızda bunu deneyimleyebilirler. Şimdi biraz Türkiye'de block zincir teknolojisi ve kripto varlık ekosistemine yönelik ne tür bir potansiyelin olduğu hakkında konuşalım?E.K: Türkiye hem genç nüfusu hem de teknolojiye adaptasyon kabiliyetiyle çok büyük potansiyeli olan bir ülke! Bunun üzerine bir de son yıllarda maalesef kötüye giden ekonomik koşullar ve yüksek enflasyon sorunu eklendiğinde parasının değerini korumak isteyen hane halkının alternatif yatırım araçlarına ilgisi de gün geçtikçe artıyor. Kripto varlık ekosistemi bu noktada yüksek kazanç fırsatlarıyla anıldığından dolayı pek çok yatırımcı için alternatif olarak değerlendirilmekte. Chainanalysis şirketinin son yayınladığı raporlara göre Türkiye yıllık kripto varlık işlem hacminde Amerika, Hindistan ve İngiltere’nin ardından dünyada 4.sırada yer alıyor, bu da aslında ne kadar önemli bir pazarda olduğumuzun diğer bir kanıtı. Teknoloji açısından da genç neslin blockchain teknolojisinin gelişimi üzerine çok önemli çalışmaları var Türkiye’de, kendi iş geçmişim IT ve yazılım/ürün geliştirme alanında olduğu için rahatlıkla söyleyebilirim ki blockchain alanında bizim inanılmaz kalifiye yazılımcılarımız, mühendislerimiz ve ürün yöneticilerimiz var. Umuyorum ki hem kaliteli insan kaynağımız hem de kullanıcı potansiyelimizle sektörde önde gelen ülkelerden olmaya devam edeceğiz. Hatta, uluslararası düzeyde geliştireceğimiz ürün ve hizmetlerle dünyaya blockchain alanında teknoloji ihraç eden bir düzeye geleceğimizi umuyorum.


Ş.K: Şu an Türkiye'de regülasyon izin vermediği için bazı hizmetleri sunamıyorsunuz. Türkiye'de kripto varlık ve DeFi regülasyonları hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu regülasyonların geleceği hakkında beklentileriniz neler?


E.K: Kripto varlık işlemlerinde yüksek kazanç yüksek riski de beraberinde getirdiği için ne yazık ki bilinçsiz yapılan yatırımlar kötü sonuçlar da doğurabiliyor. Bu da bize ekonomik okur yazarlığın ne kadar önemli olduğunu ve bu alanda faaliyet gösteren platformların da kullanıcılarını belli ölçüde bilinçlendirmesi ve koruması gerektiğini gösteriyor. Bu noktada da regülasyonlar devreye giriyor aslında, henüz Türkiye’de kripto alanında net bir regülasyon olmaması bazı çevreler tarafından fırsat olarak görülse de ben tam tersini düşünüyorum. Bana göre regülasyon bu sektörün olmazsa olmazı. Hem küçük yatırımcıların işlem güvenliğinin sağlaması hem de kurumsal yatırımcıların güvenle yatırım yapacağı bir ortam tahsis edilmesi ekosistemin büyümesi ve yeni yatırımcıların oyuna dahil olması için çok büyük bir itici güç olacaktır.


Türkiye’de de bu alanda atılacak adımlarla ilgili ipuçları da gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Türkiye’nin orta vadeli programında (OVP) dijital varlıklar ve kripto ekosistemine özel bir bölüm ayrıldı ve regülasyonlar için 2024 son çeyrek ve 2025 ilk çeyrek takvimleri paylaşıldı. Öyle görünüyor ki 1-1,5 yıl gibi bir zaman içerisinde uyulması gereken düzenleme ve lisanslama konuları netlik kazanmaya başlayacak, biz de Block Earner olarak sürecin çok yakın takipçilerinden olup ilk lisans başvurusunda bulunan şirketlerden biri olmak için çalışacağız. Regülasyon net olmasa da, uluslararası düzenleyici makamlarla yaptığımız görüşmelerden edindiğimiz deneyimle, ürünlerimizi olası düzenlemelere uygun hale getirmek için ne yapmamız gerektiğini biliyor, bu nedenle müşteri memnuniyeti ile varlık ve işlem güvenliğine odaklanarak ürün geliştiriyoruz.


Ş.K: Kripto varlıkların TL ile alınıp satılmasına imkan tanıyor olmanız Türkiye pazarına yönelik özel bir stratejinin parçası mı? Bunun kullanıcılarına sağladığı avantajlar nelerdir?


E.K: Türkiye’de faaliyete başlama kararı verdiğimizde ilk öncelik verdiğimiz konulardan biri banka entegrasyonuydu. Bunun temelde iki sebebi var; birincisi güvenilir bir platform olarak hizmet vermek, ikincisi ise kullanıcıların platforma erişimini ve yatırım sürecini kolaylaştırmak.

Bugün herhangi bir bankada kurumsal firmanız adına hesap açmak dakikalar içinde halledilebilecek bir işlem, ancak eğer bir kripto sektöründe hizmet veren bir firma iseniz ve açtığınız hesaba kullanıcılar para yatıracaksa bankalar her firmaya hesap açmazlar. Firmanızı, sermaya yeterliliğinizi ve iş modelinizi sorgulayarak bir risk değerlendirme sürecinden geçirir ve uygun gördüğü takdirde hesap açılış işlemini onaylar. Biz de şu an Türkiye’nin en büyük devlet bankalarından biriyle anlaşmalı olarak gerekli şartları sağlayan güvenilir bir platform olarak kullanıcılarımıza hizmet veriyoruz.

Kullanım kolaylığının da zaten ana stratejimizin bir parçası olduğunu belirtmiştim. TL ile işlem yapılabilmesi bu açıdan da çok önemli. Biz platform olarak ilk kripto işlemini yapacak kullanıcılara da DeFi hesabı ile daha ileri seviye işlemleri yapacak kullanıcılara da hizmet etmek istiyoruz. Bu nedenle kullanıcılarımızın 7/24 kendi banka hesabıyla Block Earner hesabı arasında TL gönderimi yapabilmesini çok değerli buluyoruz. Yeni banka entegrasyonları için de çalışmalarımız devam ediyor.Ş.K: DeFi hesabınız üzerinden sağladığınız maliyet avantajlarını ve işlem kolaylıklarını nasıl başardınız? Kullanıcılara bu konuda ne tür avantajlar sunuyorsunuz?E.K: DeFi ekosistemi kripto sektörüyle ilgilenen ve belli bir teknoloji altyapısı olan her kullanıcının bireysel imkanlarıyla da erişebileceği ve sayısız fırsatlardan yararlanabileceği yeni bir finansal düzen. Bugün geleneksel finans ve bankacılık alanında kullandığımız hemen her ürünün bir DeFi karşılığı ve daha da fazlası mevcut. Üstelik bu ürünlere erişim için herhangi bir kurumun özel müşterisi olmanıza ya da çok büyük paralarla yatırım yapmanıza da gerek yok, 7/24 herkesin kullanımına açık bir finansal ekosistem. Ancak, buradaki en büyük bariyer DeFi platformlarına bireysel olarak erişimin teknik bilgi ve kullanıcıların geneline karmaşık gelen adımlar içermesi. Block Earner olarak bizim yaptığımız yine ana stratejimizle uyumlu olarak bu işlem adımlarını kolaylaştırmak, teknik yükü kullanıcılarımız yerine biz yüklenirken DeFi erişimini herkes için ulaşılabilir kılmak.

Block Earner’da AAVE ve COMP gibi dünyanın önde gelen DeFi platformlarıyla entegre çalışan stake fonksiyonu ile kullanıcılarımız uygun maliyetlerle pasif getiri imkanlarından yararlanabiliyor. DeFi erişimi için gerekli olan cüzdan bağlantısı, akıllı kontrat yürütme gibi teknik katmanları biz kullanıcılarımız adına yönetiyoruz. Akıllı kontrat yürütme ve kripto al/sat işlemleri ortak bir havuzdan yönetildiği için işlem ücretleri açısından da kullanıcılarımıza avantaj sağlamış oluyoruz. Kullanıcılarımız sadece Block Earner hesaplarına TL gönderim işlemi yapıyor, sonrasında yine TL ile pasif gelir elde etmek istedikleri ürünü satın alıp (BTC, ETH ya da USDC) tek bir işlem adımıyla tüm süreci tamamlamış oluyor.Ş.K: Güvenlik konusundaki yaklaşımınız nedir ve kullanıcıların kripto varlıklarını platformunuzda güvende tutmak için hangi önlemleri aldınız?E.K: Block Earner'da güvenlik ve güven endişelerini çok ciddiye alıyoruz! Kullanıcılarımız ve potansiyel yatırımcıların bu alandaki hassasiyetlerini gidermek, daha güvenilir bir ekosistem oluşumuna katkı sağlamak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Güvenlik konusunu 2 ana başlık halinde ele alıyoruz; işlem ve varlık güvenliği. Özellikle platformumuza kripto yatırma ve çekme fonksiyonunu ekledikten sonra işlem güvenliği için ek önlemler geliştirdik;

  • Kripto çekme işlemleri sırasında 2FA önlemlerine ek olarak biometrik doğrulama adımıyla işlem yapan kullanıcının gerçekten hesap sahibi olduğundan emin oluyoruz.

  • Merkle Science entegrasyonu sayesinde özellikle yatırım dolandırıcılıklarının meydana gelme eğiliminde olduğu yeni cüzdanlarda anormal faaliyetleri tespit edebiliyoruz. Platformumuzda böyle bir cüzdan kullanımı fark ettiğimizde işlemleri güvenlik sebebiyle askıya alıp kullanıcılarımıza anlık bilgilendirme yapıyoruz.

Varlık güvenliği için ise mevcutta kullandığımız Fireblocks entegrasyonu kullanıcı varlıklarının akıllı kontrat yürütme işlemleri esnasında soğuk cüzdan teknolojisiyle korunmasını sağlıyor. Buna ek olarak yakın zamanda Coinbase Custody işbirliğiyle hayata geçirmeyi planladığımız Kripto Kasa ürünü kullanıcılarımızın spot cüzdanlarında duran kripto varlıkları da diledikleri takdirde Kasa ürünümüz ile korumaya almalarını sağlayacak. Kripto Kasa ürünümüzün gelişmiş güvenlik önlemlerinin yanında en önemli özelliklerinden biri de saklanan varlıkların 320 milyon USD’ye kadar sigorta kapsamına alınacak olması. Sigortalı bir soğuk cüzdan çözümünün bireysel kullanıcılara sunulmasının sektörde güven ve güvenilirlik kavramları için yeni standartlar oluşmasına hizmet edeceğine inanıyoruz.Ş.K: Block Earner'ın gelecekteki planları ve vizyonu nelerdir? Özellikle Türkiye pazarında yakın zamanda ne tür yenilikleri ve gelişmeleri bekleyebiliriz?E.K: Block Earner’ın vizyonu ve hedefi kurulduğu günden beri blockchain teknolojisinin finansal ürün ve hizmetler için oluşturduğu yeni fırsatları son kullanıcıyla buluşturmak ve blockchain finansı günlük hayatın bir parçası haline getirmek.


Yeni nesil finansal ürünler sunarak kapsayıcı bir fintech platformu oluşturmak. Bu doğrultuda ürün ve servislerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Yakın gelecekte kullanıcılarımızın varlık güvenliği ve sektörün güven algısı için çok önemli bir ürünü hizmete sunacağız, detaylarından bahsettiğim üzere Kripto Kasa Ürünü ile sektördeki ilk sigorta teminatlı varlık saklama çözümü sunacağız!

2023 son çeyrekte lansman hedefliyoruz. Yine DeFi dünyasının ayrıcalıklarını kullanıcılarımız için kolay ürünler haline getirmek için üzerinde çalıştığımız Kripto Avans ürünümüz 20224 yılının ilk çeyreğinde kullanıcılarımızla buluşacak. Çok basit anlatımla elinizdeki kripto varlıkları teminat göstererek avans stabil coin alabileceğiniz ve acil likidite ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir ürün olacak. Ek olarak yine 2024 planlarımız içerisinde NFT marketplace, Kripto Cashback, TL ile birlikte USD ve EUR0 gibi majör para birimlerini nakit hesabımızda desteklemek ve sektörün geleceğinde çok önemli bir yer alacak olan tokenize varlıkların platformumuza eklenmesi gibi yenilikler olacak.


Ş.K: Rakiplerinizle aranızdaki en önemli farklar nelerdir ve Block Earner'ı tercih etmek için kullanıcılara hangi özel avantajları sunuyorsunuz?E.K: Özellikle Türkiye'de kripto sektöründe hizmet veren şirketler çoğunlukla kripto varlık al/sat üzerine dönemsel yatırım fırsatlarını kullanıcılarına sunmak üzere iş modellerini geliştirmiş durumdalar. Biz ise blockchain teknolojisini ve finansal faydalarını yeni nesil ürünlerle erişilebilir hale getirip uzun vadeli değer yaratma hedefiyle iş modeli oluşturuyoruz. Mesela Block Earner’da kaldıraçlı işlem özelliğini şu an sunmuyoruz, sadece spot işlem yapabiliyor kullanıcılarımız, platformda sunduğumuz ürünlerin risklerini mümkün olduğunca makul seviyelerde tutup sektöre yabancı yeni kullanıcıların da Block Earner ve sunduğu ürünlerle kripto dünyasıyla tanışmasını hedefliyoruz. Yine temel hedeflerimizden biri kullanıcılarımızın başka herhangi bir finansal uygulama kullanmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kapsayıcı bir fintech platformu oluşturmak. Yatırım bu ihtiyaçlardan sadece bir tanesi, yakın gelecekte Türkiye’de kripto regülasyonu netleştiğinde gerekli lisansları alıp para transferi, kripto ile ödeme, fatura ödeme, nakit ihtiyaçları için kredi gibi pek çok yenilikçi ürünü blockchain teknolojisi ve avantajlarıyla kullanıcılarımıza sunabileceğiz.Ş.K: Son olarak "BlockEarner hem Avustralya hem de Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Bu iki pazar arasında gözlemlediğiniz temel farklar nelerdir ve her iki pazarda hizmet verirken karşılaştığınız özgün zorluklar ve fırsatlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?"E.K: Geliştirdiğimiz ürünler ve altyapı aynı olsa tabi ki Avustralya ve Türkiye 2 farklı pazar ve kullanıcı profilleri oldukça farklı. Ürün geliştirme sürecinde bana göre en önemli konu kullanıcının beklenti ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, bu noktada da kullanıcılarınızın demografik özellikleri, gelir düzeyi, ekonomik okur yazarlık seviyesi gibi birçok faktör devreye giriyor. Bu bizim için zorlayıcı ancak bir o kadar da geliştirici bir süreç, bakış açımızı bu şekilde geniş tutarak verdiğimiz ürün kararları aslında Block Earner’ı lokal bir oyuncudan global bir fintech platformu haline dönüştürüyor. Tabi zaman zaman bize göre çok iyi bir fikrin ülkelerin karakteristik özelliklerinden dolayı bir tarafta çok iyi çalışırken diğer tarafta hiç ilgi görmemesi gibi durumlarla da karşılaşıp stratejimizi tekrar şekillendirmemiz gereken durumlar ortaya çıkabiliyor ki bu da bizim için başlı başına bir tecrübe. Yine iki ülkenin regülasyon açısından çok net farklılıkları var; Avustralya’da faaliyet alanımızdaki ürünlerin çoğu için uyulması gereken regülasyonlar ve lisanslama ihtiyaçları var. Bu süreçte kanun koyucularla yaptığımız görüşmeler ve zorunluluklar aslında ileride Türkiye’de çıkacak potansiyel regülasyon ve lisans gereklilikleri için bizi şimdiden hazır duruma getiriyor. 1-1,5 yıl içinde Türkiye’de de regülasyon ve uyum çalışmaları kripto firmaları için ana gündem maddesi olacak, şu an yaptığımız çalışmaların uyum sürecinde bize çok ciddi rekabet avantajı sağlayacağını düşünüyorum.


Sürprizi Sona Bıraktık!


Ş.K: Emrah Karadere deneyimlerini, güncel piyasalarla ilgili konularda aylık CoinTalks’ta yazarlık yapacağınını bilgisini de vermek isteriz. Röportaj su gibi aktı verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz.


E.K: Evet CoinTalks’ta güncel konularla ilgili aylık yazılar yazacağım için bende çok heyecanlıyım. Finans okur yazarlığı konusunda ülkemizin daha fazla farkındalığın artması için elimizi taşın altına koyduk umarım okuyucularda memnun kalır.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments