top of page

DeFi (Decentralization Finance) Nedir?DeFi ‘’merkezsiz borsa’’nın kısa adıdır. Blockchain ekosisteminde yaratılmış bir finansal uygulamadır. DeFi sayesinde kullanıcılar kendi varlıklarını kontrol edebilme, birçok finansal hizmete erişim kolaylığı elde etme ve herhangi bir anlaşmazlık durumunda bu teknoloji sayesinde kodlar ile sorun çözebilme imkanı sunmaktadır. Yine blockchain sistemindeki diğer teknolojilerde olduğu gibi DeFi masrafları büyük bir ölçüde azaltmaktadır ve bu yüzden tercih edilmektedir.


Blokzincir teknolojisinde var olan her akıllı sözleşme DeFi uygulaması olarak adlandırılır.


DeFi’ da neler yapılabilir?

DeFi ile yatırım yapabilir, alım-satım, borç verme, kredi gibi birçok finansal hizmetten yararlanılabilir. Hatta öyle ki bazı ekonomistler bu teknolojinin bankacılık gibi çok eski finansal uygulamayı öldüreceğini bile iddia etmektedir.


DeFi kullanmak için bir aracı kurum hesabına, kredi geçmişi gibi prosedürlere asla ihtiyaç yoktur. Hatta bir kimlik kartına bile ihtiyaç yoktur.


Herhangi bir bankada bazı işlemleri gerçekleştirken uzun saatler veya günler beklenirken DeFi sayesinde işlemler kısa sürede gerçekleşir ve zamandan büyük bir tasarruf sağlanır. Biliyorsuz ki bankaların belirli çalışma saatleri vardır. Ama bu teknoloji 7/24 işleme açıktır.


DeFi geleneksel bankacılığa savaş açan bir gerçek gibi görünse bile gelecekte daha büyük teknolojiler ile DeFi’de hızlı bir evrimsel süreçten geçecektir.


Ethereum ekosistemi merkeziyetsiz finans alanında önemli gelişmeler yaşattı. Kısacası Ethereum DeFi’yı başlattı diyebiliriz. Bugün; Cardano, Binance, Solana gibi diğer platformlar da DeFi teknolojisini kullanıyor.


Kısacası DeFi ile paranızı geleneksel bir bankada tutmak yerine size ait olan bir dijital cüzdanda kullanma şansı elde edersiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Token Nedir?

Comments


bottom of page