top of page

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "En Kötüsü Geride Kaldı!"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: "En Kötüsü Geride Kaldı!"


Mehmet Şimşek: "Enflasyonla Mücadelede İyimseriz, Kalıcı Düşüş Yolda"


Yıllık Enflasyonda Gözle Görülür Bir Gerileme..


Enflasyonda Kalıcı Düşüş Haziranda Başlayacak, Yıllık Enflasyon Üçüncü Çeyrek Sonunda %50’nin Altına Gerileyecek!Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadelede en kötü dönemin geride kaldığını belirtti.

Şimşek, "Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz," dedi.

Açıklamada, enflasyonda kalıcı düşüşün Haziran ayında başlayacağı ve yıllık enflasyonun yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda %50’nin altına gerileyeceği öngörüldü. Dezenflasyon sürecini destekleyen piyasa beklentileri, yıllık enflasyonun 12 ay sonra %33,2, 24 ay sonra ise %21,3 olacağını gösteriyor. Şimşek, "Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak," ifadesini kullandı.


Mali disiplinin güçlendirilerek dezenflasyon sürecine verilen desteğin artarak devam edeceğini vurgulayan Şimşek, fiyat istikrarına ulaşmanın sabır ve zaman gerektirdiğini, ancak hedeflerine ulaşmakta kararlı olduklarını belirtti.Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page