top of page

Birleşik Krallık Hükümeti Kripto Varlık Düzenlemelerini Açıkladı

Birleşik Krallık Hükümeti Kripto Varlık Düzenlemelerini Açıkladı!Birleşik Krallık Hükümeti, kripto varlık düzenlemelerine yönelik son planını kamuoyuna duyurdu. Nihai planda, Kripto varlıkların ülkede nasıl ele alınacağına dair önemli ayrıntılar yer alıyor.


Bu plana göre, Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), kripto varlık düzenlemelerinde önemli bir rol üstlenecek ve geniş yetkilere sahip olacak. Ayrıca, merkezi İngiltere’de bulunsun veya bulunmasın, bireysel tüketici hizmeti sunan tüm işletmeler kripto varlık düzenlemeleri kapsamında olacak.


Düzenleme planı, 2024 yılında ilk aşamayla hayata geçirilecek ve özellikle itibari para destekli sabit kripto varlıkların düzenleme kapsamına alınmasına odaklanacak.

FCA, kripto borsaları dahil olmak üzere sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeleri lisansa tabi tutarak geniş bir yetki alanına sahip olacak.

Birleşik Krallık'ta kripto varlık sektöründe faaliyet göstermek isteyen şirketlerden belirli gereksinimleri yerine getirmeleri beklenirken, kripto varlık borsalarının ticarete sunacağı kripto paraları listelemeden önce kamuoyuna bilgilendirme yapması gerekeceğini iletti!


Merkezsiz Finans (DeFi) Sektörü?


Düzenleme, merkezsiz finans (DeFi) sektörünü henüz içermiyor. Bu kararın arkasındaki gerekçe, DeFi sektörünün düzenlenmesi için uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyulduğu şeklinde açıklandı.

Düzenlemeler için yeni bir yasa oluşturulmayacak; bunun yerine yeni kurallar, mevcut Birleşik Krallık yasaları kapsamına dahil edilecek. Daha önceki gelişmeler arasında ise güvenlik güçlerinin yasa dışı faaliyetlerde kullanılan kripto varlıkları dondurmasına izin veren bir yasa tasarısının onaylanması bulunuyor.


Birleşik Krallık'ta kripto düzenlemeleri konusundaki bu son gelişmeler, sektörün geleceği ve hükümetin bu alandaki yaklaşımını yansıtıyor.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page