top of page

Stablecoin Nedir?Stable coin, Türkçe karşılık olarak sabit Coin olarak adlandırılmaktadır. Stabil coinler fiyat istikrarını sağlamayı hedefler. Son zamanlarda stabilcoinlerin fiyat istikrarını sağlayamaması kripto para piyasasında çeşitli şaşkınlıklara neden oldu.


1 Stable Coin = 1 ABD doları mı?

Stable coinlerin çoğu ABD dolarına endekslenmiştir ve en popüler stabil Coin ise Tether (USDT) dir.


Stabilcoinler’in başka bir itibari paraya endekslenmesinin yanında altın ve gümüş gibi emtia piyasasında bulunan varlıklara endekslenenler vardır. Mesela Tether Gold tamamen altına endekslenmiş bir stable coindir.


Stablecoinl’er en popüler kripto para birimlerinden olan Bitcoin veya ETH gibi hızlı yükselip alçalmaz. Bu yüzden adı stable’dir. Fakat son zamanlarda Tether’in şok bir şekilde ani düşüş yaşaması kripto para piyasasında bir şoka neden oldu diyebiliriz. Sadece Stablecoin’ler değil diğer kripto para birimlerinin de ani düşüşü şaşırttı.


Stablecoin türleri nelerdir?

Stablecoin’lerin türlerine gelirsek;


1- Teminatlı Stablecoin’ler


Varlıklar şirket tarafından elde tutulur. Stable coin çıkaran herhangi bir şirket, endekslediği fiziki varlıktan aynı miktarda elinde bulundurmak zorundadır.2- Teminatsız Stablecoin’ler


Teminatlı stablecoinl’ere göre burada şirket elinde bir rezerv bulundurmaz.
Genel olarak bahsedecek olursak stablecoin’ler fiyat konusunda yaşanan dalgalanmalara karşı istikrar sağlamak için varlığını göstermektedirler. ABD doları yerine bir kazanç yokken insanların bu coinlere yönelme sebebi ise hızlı ve ucuz işlem yapılabilmesidir. Bugün başka bir ülkeye banka havalesi yapmak istediğimizde banka tarafından daha büyük fiyatlara komisyon ödenmektedir. Bazı büyük şirketlerin çalışanlarına stablecoin’le maaş verdiklerini ve böylece aradaki komisyon farkını çok daha az ödeyip kâr elde etmektedir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Token Nedir?

NFT Nedir?

Comments


bottom of page