top of page

Yapay Zeka ile Algoritmik Sanat Sergisi 15 Ekim’de Feriye’de Açılıyor!

Yapay Zeka ile Algoritmik Sanat Sergisi 15 Ekim'de tüm ziyaretçilere kapılarını açıyor. 30 Kasım'a kadar sürecek olan sergi, Fuaye Feriye ve Hol Feriye’de düzenleniyor.


Serginin küratörlüğünü Yeşer Sarıyıldız, danışmanlığını Ender Diril üstlenirken; Teknoloji Sponsoru Arçelik, Medya Sponsoru ise Culture Vulture. Yapay zeka ile Algoritmik Sanat sergisinde Aipedia, Yeliz Çelik, Burçak Berberoğlu, Aieth, Lifos, Candan, Nifty Creative, Selay Karasu gibi 20 farklı sanatçının farklı yapay zeka araçlarıyla kimi zaman kendi yeteneklerini harmanlayarak ortaya çıkardığı 100’den fazla eser yer alıyor.


Sergiyi ziyaret ise ücretsiz. “Yapay zeka hayal gücünü artırır mı yoksa sınırlar mı?” tartışmasının süregeldiği bugünlerde, 20 farklı sanatçının hayal güçlerinin ve yapay zekanın birleşimini izlemek, şüphesiz ki hepimizin ufkunu açacak.


Her yerde karşımıza çıkan iki kelime: Yapay zekâ


Yeşer Sarıyıldız, sergi ile ilgili şu açıklamayı yapıyor: ''Yapay zekâ resim yapıyor, görsel tasarlıyor, makale yazıyor, hatta artık CEO bile oluyor.

Yapay zekâ araçları gelişirken, tarihteki her teknolojik eşikte yaşanan tartışmalar farklı formlarda yeniden karşımıza çıkıyor.

Kısa bir süre içerisinde, vazgeçemeyeceğimiz teknolojilerle hayatımıza entegre olacağını düşünürsek, ilk etapta kafamızın karışması hiç de şaşırtıcı değil.


Sanatsal açıdan kullanıldığında, hayallerimizi aktarmada yeni ve gelişmiş bir araç. Bu sergide, 20 farklı sanatçının yapay zekâ araçları ile ürettikleri, bazen de kendi yetenekleri ile hibrit çalışmalara dönüştürdükleri eserleri izleyeceksiniz.


Biz yapay zekâ ile üretirken, yapay zekâ da bizden öğreniyor.

Sanatçıların yapay zekâ araçları ile hayal güçlerini paylaştığı ve belli kodlama sistemleri ile görsel sanata çevirdiği bu eserleri izlerken, aklınızda bir soru olmasını dilerim: İnsan mı yapay zekâdan, yapay zekâ mı insandan besleniyor?''Sergi Danışmanı Ender Diril: ''Çoğu kişi için hala kulağa bir bilim kurgu numarası gibi gelse de, çoktan gerçek oldu.''İnsanoğlu, yaratılışından bu yana hayal dünyasını sanatın farklı dallarıyla yansıttı. Mağara resimlerden başlayarak, farklı araçlar ve yöntemler geliştirdi. Hayal gücümüzü sanata dönüştürmek sadece bize ait bir alanken, artık yeni ve oldukça gelişmiş bir yardımcımız var: Yapay zeka


Bambaşka evrenlere açılan bu kapılardan sınırları olmayan hayal gücünün ortaklığı ile geçiyoruz. Sergimizde, Neural Network’e bağlı Midjourney, Stable Diffusion, VQGAN+CLIP, Data Interpretation gibi farklı yapay zeka çıktı ve yöntemlerini 20 farklı sanatçının yorumuyla görebilirsiniz. Yapay zeka (AI) sanat motorları söz konusu olduğunda, bu programlar çok büyük veri kümeleri üzerinde eğitilir ve onları açıklayan metin başlıklarıyla, insan tarafından yaratılan milyonlarca sanat eserini oluşturur. Yapay zeka (AI), anahtar kelimeleri eğitim verilerinin özellikleriyle ilişkilendirerek yeni bir görüntüyü nasıl tanımlayacağını öğrenir. Çoğu kişi için hala kulağa bir bilim kurgu numarası gibi gelse de, çoktan gerçek oldu.


Yapay zeka (AI), şimdiye kadar geliştirdiğimiz en önemli teknoloji olabilir ve zaman içerisinde çok daha gelişeceğini net şekilde görebiliyor, sizleri de yakından görmeye davet ediyoruz.''bottom of page